Gdzie najkorzystniej sprzedać samochód?

Skup samochodów osobowychPosiadanie samochodu dla wielu osób wydaje się nieodzowne, ułatwia bowiem realizowanie codziennych obowiązków oraz umożliwia wydajne i sprawne przemieszczanie się. Istnieją jednak sytuacje, w których właściciel samochodu z rozmaitych powodów chce sprzedać swój pojazd. Gdzie szukać kupców oraz jak efektywnie i szybko przeprowadzić procedurę sprzedaży?

Kilka ogólnodostępnych alternatyw na sprzedaż samochodu

Wobec potrzeby zbycia auta, pojawia się szereg możliwości, spośród których właściciel pojazdu może wybrać najbardziej odpowiadającą mu opcję. Sposób sprzedaży uzależniony będzie od kilku determinantów - z pewnością ważna jest oczekiwana suma pieniężna, którą właściciel chce uzyskać z transakcji, pożądana szybkość jej realizacji oraz poziom konkurencyjności samochodu na rynku motoryzacyjnym. W dalszej części artykułu przedstawiono najbardziej popularne możliwości sprzedaży auta.

Sprzedaż za pośrednictwem Internetu

Jednym z rozwiązań jest własnoręczne zredagowanie informacji o chęci sprzedaży i zamieszczenie jej na portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Zawarte w podobnym anonsie wiadomości powinny cechować się najwyższym stopniem rzeczowości, uwzględniać najważniejsze wiadomości o właściwościach samochodu, jego ewentualnych usterkach oraz rzeczywistym stanie technicznym. W celu uzyskania pożądanego zainteresowania ofertą sprzedaży, fotografie muszą zachęcać do zakupu i prezentować samochód z jak najlepszej strony.

Pomimo pozornej wygody i łatwości sprzedaży, opcja ta wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Z pewnością wymaga sporego zaangażowania oraz czasu - rzadko bowiem uda się znaleźć zdecydowanego kupca, który szybko podejmie decyzję o nabyciu auta. Wybierając tę formę sprzedaży należy również liczyć się z koniecznością organizowania spotkań z potencjalnymi klientami, którzy muszą dokonać dokładnych oględzin samochodu przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niejednokrotnie podejmują oni próbę targowania ceny, należy więc przygotować się na negocjacje oraz odpieranie ataków, dotyczących usterek i stanu technicznego samochodu. Okazuje się więc, że ta forma sprzedaży auta adresowana jest dla osób, którym nie zależy na szybkiej transakcji oraz posiadających predyspozycje do samodzielnego prowadzenia działań sprzedażowych - z pewnością należy cechować się cierpliwością, asertywnością i umiejętnością rzeczowego argumentowania własnych racji. Co, jeśli właściciel pojazdu nie posiada tych cech?

Skup aut za gotówkę - szybkość, łatwość i pewność transakcji

Skrajną alternatywą dla omówionego powyżej sposobu sprzedaży samochodu jest skorzystanie z oferty firm, skupujących auta w rozmaitym stanie. Decydują się one na zakup samochodów różnych marek, nie zważając niejednokrotnie na stan techniczny oraz usterki pojazdu. Oferują cenę adekwatną do realnej wartości samochodu, proponując wiele udogodnień dla sprzedającego:

 • możliwość dojazdu we wskazane miejsce, w celu dokonania weryfikacji stanu samochodu,
 • ewentualność wynajęcia lawety na swój koszt, celem przewiezienia niesprawnego i uszkodzonego auta,
 • realizację wszelkich niezbędnych formalności - wykreowanie stosownej umowy, dbałość o legalne i zgodne z aktualnymi przepisami przeprowadzenie transakcji oraz załatwienie spraw związanych z ubezpieczeniem auta,
 • szybką wypłatę gotówki i zakup niemalże od ręki.

Wobec wymienionych usprawnień procesu sprzedaży samochodu, wydaje się skorzystanie z usług firm, skupujących auta jest wysoce kuszące.

Jak sprzedać samochód do skupu?

Pierwszym krokiem w tym procesie okazuje się odnalezienie najlepszej dla siebie oferty - wybór spośród wielu firm może wydawać się skomplikowany, warto jednak podążać według kolejno ustalonych kroków. Po pierwsze, należy zweryfikować dostępne w najbliższej okolicy oferty, sprawdzając je pod kątem atrakcyjności cenowej, sprawności obsługi oraz proponowanych udogodnień. Rzetelność wybranego skupu wynika z jego oferty cenowej - zbyt niska wycena powinna wzbudzić niepokój i skutkować rezygnacją ze współpracy.

Większość skupów oferuje dojazd w określone miejsce i szybką decyzję dotyczącą ewentualnego nabycia auta. Co więcej, pieniądze ze sprzedaży dostępne są natychmiast, stąd zbycie samochodu w skupie staje się szybką i wygodną formą sprzedaży. Opcja ta okazuje się idealna w kilku sytuacjach, zwłaszcza gdy:

 • właścicielowi zależy na szybkiej realizacji transakcji,
 • poszukuje on wygodnej formy sprzedaży,
 • chce ograniczyć swój udział w niezbędnych formalnościach,
 • pragnie uniknąć skomplikowanych negocjacji z potencjalnymi klientami.

Wobec informacji, zawartych w powyższym artykule, można uznać że skup samochodów to trafna propozycja w wielu sytuacjach. Z pewnością sprawdzi się wobec właścicieli aut uszkodzonych i po wypadkach, których atrakcyjność jest wątpliwa i generuje realne trudności w znalezieniu kupca. Podobnie w przypadku chęci szybkiej sprzedaży, oferta skupu okazuje się konkurencyjna, w porównaniu z innymi rozwiązaniami - z tego względu sprzedaż samochodu w skupie za gotówkę jest często wybieraną alternatywą, z której korzysta wielu właścicieli, chcących sprzedać swoje auto.

Źródła:

 1. https://www.istshare.eu/szybko-i-z-zyskiem-sprzedac-samochod.html
 2. http://www.tydzienspoleczny.org.pl/sprzedaz-samochodu-skup-aut-za-gotowke-a-komis.html
 3. https://infocar.net.pl/