Czy chcę być tym, kogo followuję?

Follow Like FacebookCzy siedzisz teraz przed monitorem swojego komputera i czytasz masę artykułów o tym jak powinieneś żyć, co w życiu powinieneś osiągnąć i co najważniejsze, kim być? Każdy z nas zadaje sobie te pytania od wielu lat, tyle że w wieku dziesięciu lat, potrafiliśmy na nie odpowiedzieć bez pomocy internetu. Zapewne, teraz zadajesz sobie kolejne pytanie, kiedy to JA sam, przestałem o sobie decydować i szukam pomocy w najgorszej możliwej przestrzeni jaką jest Internet, a nie we własnych zakamarkach umysłu, instynktach i sercu.

Naszym najczęstszym błędnym kołem jest bycie zależnym. Zależnym od ludzi, ich opinii, porad, od internetu, portali społecznościowych. Owszem, są ludzie podobni do siebie, o podobnym bagażu oraz przeżyciach, lecz jednak każdy z nas jest inny, czuje inaczej i potrzebuje innych rzeczy, by osiągnąć to, o czym piszą i mówią ludzie, których uważamy za idoli czy naszych mentorów. Coraz częściej spotykamy się z utożsamianiem się, porównywaniem i wpajaniem sobie negatywnych myśli. Jeśli co dzień rano wstajesz i jedną z pierwszych rzeczy jest uruchomienie Facebook'a czy Instagrama i oglądanie tego, jak pięknie i wspaniale żyją inni, nie porównujesz ich ze sobą?

Ludzie których obserwujesz w sieci, udostępniają ogrom informacji, to jak mieszkają, co i gdzie jedzą, gdzie robią zakupy, gdzie pracują, co robią w wolnym czasie, co mają w swojej szafie czy nawet w portfelu. Jest dopiero poranek, a sam niepotrzebnie grzebiesz swoją namiastkę szczęścia, tego, że rozpoczął się kolejny nowy dzień, czyli Twoja szansa na zrobienie czegoś wspaniałego, nie dla świata, ale dla siebie. Jest Ci przykro, że osoba którą followujesz, zjadła swoje śniadanie na mieście, na zdjęciu, obok pięknie przygotowanego dania i ekskluzywnej kawy z pianką i wzorkiem widzisz też dłoń z długimi, pięknymi paznokciami i drogim zegarkiem. Tak, myślę że każdemu człowiekowi może się zrobić przykro w takiej sytuacji, lecz tylko wtedy, gdy pomyśli o tym w sposób porównawczy. Spojrzy na zdjęcie w internecie, a zaraz przeniesie wzrok na rzeczywistość, w której on się znajduje i uzna "też tak bym chciał, on to ma dopiero życie".

Czy to ma jakąkolwiek wartość? Porównywanie? Robimy to nieświadomie, by poczuć się gorszymi od innych. Czemu, ktoś obcy ma nam psuć nasz dzień. Prawda jest taka, że jeśli tylko chcemy, to także możemy mieć to, co inni, pytanie tylko, czy to ma sens, bycie tym "przeciętnym",tym który ma to samo co miliony inni, których followujemy. Przecież wartość ma to, co my sami osiągniemy i wymyślimy, jeśli tylko poświęcimy temu nasz czas, który marnujemy w internecie na szukanie kolejnych podtekstów o tym, jak beznadziejni jesteśmy. W tych czasach, prawie każda osoba która posiada smartphone, jest częścią "czegoś" wirtualnego i jest to banalnie proste, nie jest to żadnym wyzwaniem kreować "to coś" w przestrzeni. Lecz nie na tym polega prawdziwe życie i prawdziwy sukces, wyzwaniem jest decydować samemu o sobie i wiedzieć co odpowiedzieć, gdy ktoś się nas zapyta, czego pragniemy i kim jesteśmy, bez szukania tych odpowiedzi w internecie na podstawie porównań, bo wtedy przecież na pewno odpowiemy, że jesteśmy nikim w porównaniu z osobą XYZ która właśnie opublikowała zdjęcie jak wychodzi z galerii handlowej z tuzinem zakupów i kawą w ręku, z najdroższej kawiarni, przecież to nie ma żadnego sensu.

Internet i wieczne obserwowanie czyichś czynów jest chorobą, czymś niezdrowym dla umysłu i poczucia naszej wartości. W czasach, gdy nasza przyszłość, jest tak niepewna, powinniśmy skupić się na tym co my sami wnosimy do naszego życia i ciężko na to pracować. To, co inni przedstawiają sobą w internecie, przecież też może być tylko fikcją, a nie tym jak naprawdę żyją i poco mamy marnować czas na pożeranie tych danych, którymi nas karmią. Gdy nadejdzie kolejny poranek, nie zaczynaj dnia od komputera czy telefonu, przyrządź sobie wspaniałą pyszną kawę i ulubione śniadanie, zamknij oczy i pomyśl, co możesz zrobić dziś, by być szczęśliwym i postaraj się przez cały dzień nie uczestniczyć w wirtualnym świecie, spróbuj dostrzec prawdziwe życie i prawdziwe wartości, ponieważ Twój czas jest cenny, i z każdą chwilą ucieka, nie marnuj go "stań się tym, którego inni chcieliby followować",l ecz nie dosłownie, tylko dla zdrowej gry słów i zdrowszego umysłu. Ponieważ najwspanialsze są małe i proste czynności, które tak naprawdę, wcale nie są tak proste.